Věřit nebo nevěřit člověku, který před vámi právě sedí? Chcete lépe rozumět tomu, co vám sdělují vaši nejbližší či obchodní partner? Nahlédněte na neverbální komunikaci trochu jinak.

Gesta

Signály těla jsou věrohodné, jen když si budete všímat, v jakém kontextu jsou používány. Ruce založené na temeni hlavy v kombinaci s ležérním posedem ukazují převahu. Ruce složené na prsou znamenají uzavřenost a odstup. Jenže postoj se založenýma rukama na prsou může znamenat i to, že je druhému zima, ne že před námi uzavřel a nesouhlasí s tím, co říkáme. Zkuste pozorovat sami sebe, třeba při chůzi, vykračujete si s vypnutým hrudníkem? To je známka sebedůvěry. Pokud máte den blbec a nic se vám nedaří, nejradši by jste si někam zalezli, zkuste zcela vědomě vypnout hrudník a budete hodně překvapeni, jak bude hned svět růžovější.

Věřte intuici

Intuice se označuje jako duchovní schopnost, která nevysvětluje, ale ukazuje správnou odpověď. Nedává nám jí v podobě myšlenek, ale pocitů. Určitě si vybavíte situaci, kdy se vám stalo, že jste z někoho „ neměli dobrý pocit“ a pak se ukázalo, že dotyčný člověk je opravdu problémový. Jak poznat zda se rozhodujete podle intuice nebo podle rozumu? Odpověď je jednoduchá, intuice přichází vždy dříve než rozum. Pokud vaše pocity začaly přicházet až během racionální analýzy, nejedná se většinou o intuici, ale o pocity vyvolané rozumem. Jestliže máte nějaký pocit nebo vjem a musíte nad ním přemýšlet, není to většinou poselství intuice, ale výplod mysli. Intuice přichází dřív, než se stihnete zamyslet.

Haló efekt

Pojem haló efekt, tedy zkreslené hodnocení podle prvního dojmu, nejspíš znáte. Lidský mozek je v tomto neoblomný a eliminovat haló efekt bohužel nejde. Haló efektu se nedá bránit, je třeba si proto uvědomit, že existuje, jak ve smyslu vlastní prezentace, tak ve smyslu působení ostatních na mne. Stejně důležité je počítat i s vlivem předběžných informací o člověku, které nám poskytne někdo známý nebo sociální sítě či média. Tomu se lze vyhnout jedině osobním kontaktem a přistupovat k němu naprosto bez předsudků. Jen tak můžeme posoudit vlastnosti a schopnosti konkrétního člověka.

Vnitřní hlas

Důležitější než slova či neverbální signály je celková energie, kterou cítíte během schůzky, ale i po ní. Usmíváte se, když kráčíte ze schůzky? Máte chuť se okamžitě vrhnout do věcí, o kterých jste společně mluvili? Máte příliv energie? Jste příjemně naladěni nebo se vám nechce ani mluvit a jste sklíčeni. Nechte chvíli působit vnitřní hlas, který vám dá potřebnou zpětnou vazbu a odpovědět na otázky, které jste si nestačili ujasnit během setkání. Funguje to však za předpokladu, že jste zdravě sebevědomý člověk, který se dokáže oprostit od takových emocí jako je např. závist. To třeba v případě, že právě odcházíte ze schůzky s člověkem, který je mnohem úspěšnější, než vy a máte tendenci ho hodnotit negativně jen proto, že on svého úspěchu dosáhl dříve než vy.